сряда, 4 декември 2019 г.

Как да управляваме личните си финанси?

Знанието как да контролирате финансите е една от първите стъпки, за да започнете да пестите пари и да осъществявате мечтите си. В крайна сметка, ако не знаете как да се грижите за финансовото си здраве, ще ви бъде много трудно да планирате добре своето бъдеще.
Много хора обаче срещат затруднение в това. Не могат да организират инвестиции, разходи и парични потоци. Ето няколко практически съвета за това как да управлявате финансите си.
 
Следете разходите си

Започнете, като балансирате дневните, седмичните и месечните си разходи. По този начин няма да изпуснете бройката по средата на месеца и ще си изградите добра самодисциплина, за да започнете да инвестирате или просто да пестите пари.
Този контрол може да се извърши по няколко начина. Не забравяйте, че трябва да знаете точно колко пари са изразходвани всеки ден в началото. На първо време няма да разбирате много за състоянието на разходите си и ще ви е необходим параметър. Когато говорим за параметри се има напредвид как харчите, за какво харчите и каква е причината за повечето от вашите парични потоци. Тази причина може да бъде например храна, бензин или дори някои излишни покупки.
 
Създавайте електронни таблици

След като научите малко повече за това как да контролирате финансите си, като балансирате разходите си, е време ефективно да организирате всичко, което ще правите. Това е моментът да разработите електронни таблици и графики, които да ви дадат визуална представа за вашето финансово състояние.
Можете да съставите тези таблици както пожелаете – важното е на вас да ви е удобно. И не, не е нужно да имате опит в темата, за да организирате разходите си. Разбира се, не е необходимо да правите твърде сложна таблица с всички приходи и разходи, с проценти и т.н. Можете просто да организирате разходите си по категории, по периоди от месеца и дори да ги разделите между членовете на семейството. Това прави задачата по-лесна.
 
Внимавайте за дълговете си

Ако имате дългове, на първо място трябва да спрете и да им обърнете специално внимание – и на това как са възникнали. Няма смисъл да се забърквате с неща като инвестиции или спестявания, ако имате дългове. В този случай най-добрия ход е да се организирате, за да изплатите тази сума, преди да продължите. Важно е да се разбере откъде идват тези дългове и как могат да бъдат изплатени.
След това можете да продължите с вашата организация. Тази задача трябва да се извърши възможно най-скоро, за да продължите с преорганизирането на финансите си, без по-дълбоки последици.
 
Създайте резерв

Научаването как да контролирате финансите си изисква определен контрол върху волята ви. Може да сте в настроение да харчите за ненужни неща, но е важно да дадете приоритет на паричния си резерв.
Останали ли са ви пари, които по една или друга причина не сте похарчили предишния месец? Защо не ги вземете и не ги инвестирате в някакъв спестовъчен фонд? По този начин, в случай че нещо се случи, вече ще сте предвидели средства. Ако не се наложи да ги използвате, можете да някой ден да използвате тези спестявания, за да сбъднете някоя мечта.
 
Ограничете броя си кредитни карти

Много хора обичат да инвестират в множество карти и множество банкови сметки. Съветвам ви да се придържате към една карта на сметка. По този начин няма да излезете извън контрол или да загубите следите на разходите си. Помислете за това: по-лесно е да контролирате и управлявате финансите само на една разплащателна сметка. Ако имате повече от една карта, например, може да бъде по-трудно да разберете колко пари са отишли къде.

Няма коментари:

Публикуване на коментар