четвъртък, 2 септември 2021 г.

Емоциите на животните

 


Всеки собственик на домашен любимец се е чудил поне веднъж какви емоции изпитва животинчето му и по какъв начин съумява да ги изрази. Разбира се, знаците за радост и тъга са ясни. Например кучетата, които въртят опашка, за да изразят задоволството и щастието си от нещо. Котките пък дават знак, че са доволни чрез мъркане. Скоро попаднах и на твърдение, че бозайниците могат да изпитват същите емоции като нас хората. Стори ми се интересно, затова сега ще го споделя с вас. 

Един от фактите гласеше, че кучетата, които са обучени да изпълняват команди, очакват поощрение за добре свършената работа, като активността в мозъка им е същата като при един чиновник например, който чака за бонус. Това твърдение е подплатено от резултати, получени от ядреномагнитен резонанс. 

Обаче, което ми направи по-голямо впечатление, беше твърдението, че кучетата са способни да изпитват завист. Оказа се, че Университетът във Виена е направил експеримент, при който са тренирани 2 или 3 кучета. Едно от тях било поощрявано повече, след което другите животни се отказали да изпълняват каквито и да е команди и в мозъка им била засечена активност като при човек, завиждащ на свой колега. 

Още нещо, което ме озадачи и изуми, беше твърдението, че вид полски гризачи могат както да се влюбват, така и да страдат от разбито сърце. В мозъка им бил открит същият хормон, какъвто и при влюбените хора. Гризачите изпитвали голяма привързаност към партньора си, а ако го загубели, изпадали в силна депресия.