Като един истински почитател на добрата храна, не мога да подмина и подходящото за трапезата питие. От край време съм почитател на виното, по-специално на червеното вино. Но това не означава, че не ценя и бяло, розе, а имало и оранжево вино.
За виното казват много неща, повечето от които са митове. Като един скромен познавач, смятам да опровергая два-три:
1. Във виното била истината. Целият израз е: Във виното е истината, във водата е здравето. Ето защо римляните са го консумирали в повечето случи разредено. Но къде тогава е истината? О, да онези, които си част от Сената са имали привилегията да го пият неразредено. Тогава истината е във вкуса на виното, но освен това ставаш много словоохотлив при тези обстоятелства.
2. Следвайки нишката на времето отиваме при нашия Хан Крум, който казва, че за да се пресече пиянството, трябва да се изкоренят всички лози. Това, разбира се, не може да се приема буквално, защото тогава какво е пил от черепа на Никифор – вода? Надали. За прабългарите виното е била традиционна напитка, при това българското вино е популярно в тогавашния свят, така че може би този закон е звучал така: На Пияният да се конфискува виното и да се изкоренят лозята.
3. Алкохолът загрява. Ако сте на студено, ще усетите леко затопляне, защото алкохолът подобрява циркулацията на кръвта като я изтласква от крайниците. Да, това е така, но и не съвсем. Простата истина е, че алкохолът притъпява чувствеността. Загрява само кожата, което е резултат на отдаването на топлина. Ето защо пияните хора са по-податливи към простудявания – те не могат да усетят реалната температура.
За загряване или не, с наближаващите коледните празници казвам Наздраве! и съветвам разумно консумиране.
Няма коментари:
Публикуване на коментар