неделя, 18 октомври 2020 г.

Климатът влияе на настроението

 


Факт е, че каквото е времето навън, такова е и настроението ни. Сигурно сте забелязали, че ако денят е мрачен и e студено, вие се чувствате в синхрон с него. Не искате да напускате дома си, всички са ви „криви“ и се носите като буреносен облак наоколо. 

В ясни, слънчеви дни пък, нещата изглеждат напълно различно. Чувствате се великолепно,  правите всичко с лекота, часовете минават по-бързо и животът изглежда наистина е розов. 

И за двете състояния си има обяснение и това е прякото влияние на климатичните промени върху нашето емоционално, а и здравословно състояние. Нека го разгледаме малко по-подробно. 

Според портала Medline Plus излагането на слънчева светлина увеличава производството на витамин D в организма, което е свързано с производството на серотонин, известен като хормон на щастието.  Известно е, че този и други хормони работят заедно в регулирането на настроението, безпокойството и страха, а също така са свързани с производството на мелатонин и контрола на цикъла на съня.

Следователно липсата на излагане на слънчева светлина, в случай на облачни или дъждовни дни, може да повлияе на производството на този хормон, като повиши нивата на раздразнителност и умора. По същия начин внезапните и резки промени в метеорологичните условия могат да повлияят на тялото ни, което го кара да дестабилизира.

От психологическа гледна точка дори се предполага съществуването на вид разстройство, което е мотивирано от климатичните промени. То е познато като сезонно сътресение, а основният му симптом е наличието на депресивни епизоди, които протичат по-често и по-задълбочено по време на определени периоди от годината. В ежедневието ни настъпват промени в цикъла на съня, ниско производство на мелатонин и невротрансмитери като серотонина. Смята се, че това състояние е присъщо на около 10% от населението, като се проявява по-често във възрастовия диапазон 20 - 35 години.

Наличието на това разстройство, както и незначителни промени в настроението, може да варира в зависимост и от географското местоположение. Освен това играят роля и други фактори като количеството слънчева светлина, нивото на замърсяване или валежите.

Така климатът има способността да влияе на нашето емоционално и психическо състояние, като ефектът му е променлив според човека. В нашето ежедневие обаче има много други фактори, които могат да ни повлияят, така че да търсим оправдание за лошото си настроение само във времето, е грешно.

Една слънчева неделя в планината обаче никога не е излишна, нали?