Всички работещи ще се съгласим, че към края на работния ден продуктивността ни на практика клони към нула. Тогава изцеждаме от мозъка си последните капки мисъл, които са ни останали, и едвам-едвам дочакваме да удари края на деня. Оказва се, че 8-часовият работен ден вече не е актуален и по никакъв начин не поддържа продуктивността ни.
Знаете ли, че осемчасовият работен ден е наложен заради Индустриалната революция, когато се злоупотребявало с работниците. Този метод може да е работил преди 250 години, но към днешна дата не е така релевантен, защото не ни помага да вървим напред, а всъщност ни спира.
В тази връзка компания Draugiem Group провежда проучване, използвайки компютърно приложение, за да проследи работните навици на служители и в частност колко време прекарват за изпълнение на различни задачи и как това се отразява на нивото им на продуктивност. Извлеченият резултат бил изненадващ – продължителността на работния ден не била от значение, а това как хората го структурирали. Служителите, които си взимали повече кратки почивки, били по-продуктивни от онези, които работили непрекъснато по много часове.
Идеалното съотношение между работа и почивка при наблюдаваните служители било 52 мин. работа към 17 мин. почивка. Хората, придържащи се към този график, показали изключителни нива на концентрация в работата. За около 1 час те били фокусирани в това, което правят, без за миг да се разсеят с нещо друго, като например проверяването на фейсбука или имейла си. Когато почувствали умора след около час, те спирали да работят и се занимавали за малко с други неща. Така се рефрешвали за нов час усърдна работа.
Златното съотношение между работа и почивка може да го сложим приблизително така: на 1 час работа се падат 15 минути отдих. Така функционира човешкият мозък и такива са естествените му нужди.
Идеалният 8-часов работен ден може да бъде разбит на сегменти, в които един час работите и 15 минути почивате. Позволих си да направя една проста сметка – получава се така, че на ден ще работите по 6 часа и 45 мин., а ще почивате 1 час и 15 мин. Допълнително имате и обедна почивка от 1 час. Работодателите трудно биха приели тази теория, но все пак е хубаво да знаем какъв е пределът на възможностите на мозъка ни в конкретната ситуация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар